Pazartesi, Ağustos 30, 2010

Önyargısız infazÖnyargıyı, ilk dakikada yapılan yargısız infaz kadar tehlikeli sanıyorlar. Önyargısız, bir yargıya varılamaz. Bir önyargı oluşur önce. Tıpkı sezgilerimizin tasarısı önsezilerimiz gibi.

Önyargının ve önsezinin bir kimseye zararı olup olmayacağı kişinin elinin ayağının ayarına, olaylar karşısındaki muhakeme başarısına bağlıdır. Örneğin, bir arkadaş toplantısında yeni tanıştığımız birisi için “amma uzun boylu”, “ne çok konuşuyor”, “dikkatini toplama sorunu var galiba” gibi önyargılar bizi olumsuz bir çizgide ele geçirmediği sürece, kişi hakkında elimizdeki ilk ve gerekli verilerdir.  

İlk etapta hiçbir önyargıya sahip olmayan kimsenin önünde olup bitenlere kayıtsız, haddinden fazla çekingen ve hatta yargısız infaza diğerlerine göre daha meyilli olduğunu düşünürüm. Önyargısı olmayan adam infazı seçerse bunu da yargısız yapacaktır muhtemelen.

Önsezilerden çekinen kimse de tıpkı hayalperestleri aptal bulanlar kadar zavallıdır. ''Hayal etmek her şey demektir. Hayatın size getireceklerinin bir ön gösterimidir'' demiş Einstein. Tasarlanıp, arzulanmadan gerçekleşen hayat, rüzgarın kontrolündeki şaşkın bir yaprak kadar savruktur ve benim gözümde hiçbir değeri yoktur.9 yorum:

Rory dedi ki...

yukarida einstein'la olan resmine bayiliyorum:d
*söylemek istedim sadece:)
Öperim.

disconnectus erectus dedi ki...

önyargılar, yılların eseridir; nice tecrübelerle gelişir. yabana atmamak gerek, haklısın.

D!mple Rock dedi ki...

@ Rory, ben de çok seviyorum o resmimi, eğlenceli :) ve muk!

@disconnectus erectus, teşekkürler.

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Başka Bir Yer dedi ki...

Diyorum ki tamamen yargısız olsak? Yürütmede kalsak hep?

D!mple Rock dedi ki...

@outsideoforbit, mutlak doğru diye birşey yok zaten. (aklımdasın fikrimdesin özledim seni)

@Başka Bir Yer, iyi kötü bir önyargı olmadan bir yargıya varılamaz. Yargılamıyor, bir yargıya varmaya çalışıyoruz.
bknz: yanlış anlaşılmak.

Adsız dedi ki...

önyargı her şekliyle önceden sağlam bir veri elde edilmeden tamamen öznel kanallarla varılmış kuvvetle muhtemel yanlış olan keskin fikirler bütünüdür

sanırım senin anlatmak istediğin önfikir tadında bir durum

bkz:yanlış anlaşılmalara meyilli kelimeler şeysi yahut kelimeye takılmak

(dimple yazsın zoso vikvik yapsın)

Adsız dedi ki...

Bahsettiğin şeyin önyargı olduğundan emin değilim. Olsa olsa önfikirdir. Yargıyı elde etmek için temel veriler kullanılarak bir süreçten geçilir. Önyargı ise hiçbir bilgiye sahip olmadan varılan sonucu ifade eder. Yargı sisteminin tersinden işlenmesi gibi bir şeydir kanımca.

D!mple Rock dedi ki...

çok önemli not: 1 haftadır kavram karmaşasından zenginlerin içinde yaşam mücadelesi veren yorgun bir bünyenin meyvesidir.

Önyargının kelime anlamı yeterince bilmeden varılmış kanıdır, genelleme içerir güncel sözlüğe göre tdk'da. Toplumbilim terimleri sözlüğünde ise bireyde başka bireylere, toplumsal kümelere karşı sevgi ya da düşmanlık duygusu uyanmasına yol açan duygusal tutumu yansıtan inanç olarak geçer. Bu kanı geliştirilmeye açık ve kişinin kontrolündedir. Hülasa, sevgi ya da düşmanlık içermesi, kişiye, insan ilişkilerindeki muhakeme yeteneğine bağlıdır büyük ölçüde, yukarıda da bahsettiğim gibi.

Kavram karmaşası hayatımızdan hiç gitmeyecek.
Adalet de aslında adamın biri başka adamı ölüdürünce hapis yatması değildir dimi? Ama kısasa kısas da bir toplumu derinden sarsabilir.